BOARD RECOGNITIONS: 6-12-2014

RECOGNITIONS AT THE June 12, 2014 MEETING

 

Lily Zahn and Danielle Grubb

Perfect ACT Scores:
(left to right in center)  Palatine High School student Lily Zahn, and Schaumburg High School student Danielle Grubb, pictured with their sponsors.

 

 
 
Marco Gomez

Congressional Art Competition Winner
Hoffman Estates High School art student Marco Gomez (left, pictured with sponsor Cynthia Surtz) earned first place in the 2014 Congressional 
Art Competition. His original artwork will be displayed for the next year as part of an exhibit at the 
U.S. Capitol in Washington, D.C.

 

 
 
Kaela Worman

Hoffman Estates High School – Illinois Council of Teachers of Mathematics
Kaela Worman, left, pictured with her sponsor Mary Thomas
4th place, Oralist Competition

 

 
 
Oluwabanke Oginni

Hoffman Estates High School — Girls Track & Field
Oluwabanke Oginni is pictured with her coach, Daniel Andersen 
3rd place, Shot Put, 9th place, Discus

 

 
 
Jennifer Donnell

James B. Conant High School — Girls Track & Field
Jennifer Donnell,
4th place, Discus

 

 
 
 FHS Girls Track and Field 2014

(not pictured in order)
William Fremd High School — Girls Track & Field

Coach Hali Yoshimura (on right)
Lauren Ciardiello — 8th place, 3200-meter Relay
Katelyn Escobar — 8th place, 3200-meter Relay
Nora Finegan — 8th place, 3200-meter Relay
Ayako Higuchi — 3rd place, 1600-meter Run; 8th place, 3200-meter Relay

 

 
 
 PHS Girls Track and Field 2014

(not pictured in order)
Palatine High School — Girls Track & Field

Coach Joseph Parks (on left) 
Kara Burton — 3rd place, 4×800-meter Relay
Elizabeth Cox — 3rd place, 4×800-meter Relay
Cassidy McPherson — 3rd place, 4×800-meter Relay
Kelly O’Brien — 3rd place, 4×800-meter Relay

 

 
 
 SHS Boys Track and Field 2014

(not pictured in order, not all students present)
Schaumburg High School — Boys Track & Field

Coach Ryan Senica (on right)
Thomas Ciupka — 1st place, 4×200-meter Relay
Edwin Kelly, Jr. — 8th place, Triple Jump
Jarman McMillon — 1st place, 4×200-meter Relay
Stacey Smith, Jr. — 1st place, 4×200-meter Relay
9th place, Long Jump
Shandall Thomas — 1st place, 4×200-meter Relay
4th place, 100-meter Dash
7th place, 200-meter Dash

 

 
 
 FHS Badminton

(not pictured in order, not all students present, pictured with sponsors)
William Fremd High School — Badminton
Yearim Choi — 5th place, Doubles
Annie Parng — 5th place, Doubles
Angela Wu — 4th place, Singles

 

 
 
 CHS Boys Track and Field 2014

(not pictured in order)
James B. Conant High School — Boys Track & Field
Richard Adugba — 8th place, 4×200-meter Relay
Jawan Gaines — 8th place, 4×200-meter Relay
Kyle Lewis — 8th place, 4×200-meter Relay
Ryan McMahon — 8th place, 4×200-meter Relay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1750 South Roselle Road
Palatine, Illinois 60067-7336
847-755-6600
See our Mobile App