Board Recognitions: 3-21-2013

Recognitions at the Board of Education Meeting, March 21, 2013

 

click picture to enlarge
William Fremd High School and Hoffman Estates High School — Chess
not pictured in order
Sponsor James Guest has been invited along with students:
Owais Suhale — 1st place, 8th Board (Conant)
Akhil Thuthika — 5th place, 6th Board (Conant)
Shreyas Gandlur — 2nd place, 4th Board (Hoffman)

 
 
click picture to enlarge
Palatine High School — Speech
not pictured in order
Sponsor Elizabeth Sheehan has been invited along with student:
Payal Mallik — 5th place, Original Oratory
 
 
click picture to enlarge
William Fremd High School — Speech
not pictured in order
Sponsor Katherine Giegler has been invited along with students:
Elizabeth Davies-Hogg — 2nd place, Impromptu Speaking
Renata Wettermann — 5th place, Informative Speaking
6th place, Original Oratory
 
 
click picture to enlarge
William Fremd High School — Girls Gymnastics — 3rd Place in State
not pictured in order
Coach Elissa Ference has been invited along with student-athletes:
Margaret Betti
Kayla Colby
Carly DeFilippo
Stephanie Gallo
Mariah Gura
Christine Jensen
Anna Johnson
Shannon LeMajeur
Olivia Miles
Hollis Neal
Emily Pinderski
Sydney Plichta
Christine Radochonski
Lisa Radochonski
Mary Smaga 
 
 
click picture to enlarge
William Fremd High School — Boys Swimming
not pictured in order
Coach Kristen Newby has been invited along with student-athletes:
Andrew King — 10th place, 50-yard Freestyle
12th place, 100-yard Freestyle
Daniel Suero — 1st place, 100-yard Breaststroke (for athletes with disabilities)
2nd place, 50-yard Freestyle (for athletes with disabilities)
2nd place, 100-yard Freestyle (for athletes with disabilities)
 
 
click picture to enlarge
James B. Conant High School — Boys Swimming
not pictured in order
Coach Brian Drenth has been invited along with student-athlete:
Jonathon Burke — 3rd place, 500-yard Freestyle
 
Not Pictured
click picture to enlarge
Hoffman Estates High School — Boys Swimming 
not pictured in order
Coach Joseph Arce has been invited along with student-athlete:
Nicholas Jessee — 11th place, 100-yard Freestyle
12th place, 200-yard Freestyle
 
 
click picture to enlarge
William Fremd High School — Business Professionals of America (BPA) 
not pictured in order
Sponsor Jessica Monticello has been invited along with students:
Shiv Arya — 1st place, Economic Research Team
1st place, Computer Security
Christopher Benka — 1st place, Economic Research Team
Prethika Ganesan — 3rd place, Presentation Management
Kristen Lobo — 3rd place, Presentation Management
Jimmy Tang — 1st place, Extemporaneous Speech
Arjun Thakkar — 1st place, Economic Research Team
 
 
click picture to enlarge
James B. Conant High School — Business Professionals of America (BPA) 

not pictured in order
Sponsor Patricia Ertl has been invited along with students:
Kevin Chang — 1st place, Fundamentals of Web Design
2nd place, Website Design Team
Bradley Der — 2nd place, Economic Research Project Team
Sumedha Goel — 2nd place, Website Design Team
Benjamin Kusswurm — 2nd place, Economic Research Project Team
Vinutha Lakshminarayanan — 2nd place, Economic Research Project Team
Shivam Malik — 2nd place, Economic Research Project Team
Jordan Murphy — 3rd place, Fundamental Desktop Publishing
Kishan Patel — 3rd place, Advanced Spreadsheet Applications
Shivam Patel — 2nd place, Java Programming Mobile Applications
Raghav Renga — 2nd place, Economic Research Project Team
Shachi Solanki — 2nd place, Visual Basic Programming
Joseph Sulentic — 3rd place, Payroll Accounting
Meghavi Talati — 2nd place, Advanced Word Procesing
2nd place,Advanced Office Systems
Ming-Hsiun Tsai — 2nd place, Economic Research Project Team
Himani Vyas — 1st place, Visual Basic Programming 
 
 
click picture to enlarge
Hoffman Estates High School — Business Professionals of America (BPA) 
not pictured in order
Assistant Sponsor Tom Magan has been invited along with students:
Isha Jog — 1st place, Prepared Speech
Boo Kyung Kim — 3rd place, Computer Animation Team
Paras Shah — 2nd place, Extemporaneous Speech
Henry Woo — 3rd place, Computer Animation Team 

1750 South Roselle Road
Palatine, Illinois 60067-7336
847-755-6600
See our Mobile App