BOARD RECOGNITIONS: 3-19-2015

RECOGNITIONS AT THE March 19, 2015 MEETING

 

 

 Private-Second-Class-Trevor-McLean
Private Second Class Trevor McLean, a 2014 Palatine High School graduate, is serving in the Illinois National Guard. He has been invited to this evening’s meeting to honor him for his service to our nation, and recognize him as a Palatine High School graduate. Private Second Class McLean will lead those in attendance at the meeting in the Pledge of Allegiance.
 Hoffman Estates High School — Chess
Hoffman Estates High School — Chess Sponsor Peter Konecki has been invited along with student: Pranav Raman — 2nd place, 4th Board
Palatine High School — Chess
(not pictured in order)
Palatine High School
— C
hess Sponsor Sean Fisher-Rohde has been invited along with students: Tyler Johnson — 2nd place, 8th Board; Jacob Wojtasik — 7th place, 8th Board
picture not available
Schaumburg High School — Wrestling Coach Michael LeVanti has been invited along with student-athlete: Hazen Rice — 5th place, 106 pounds
 James B. Conant High School — Wrestling
(not pictured in order)
James B. Conant High School
— Wrestling Coach Chad Hay has been invited along with student-athletes: Bobby Alexander — 3rd place, 138 pounds Daniel Andress — 4th place, 160 pounds
 William Fremd High School — Girls Gymnastics - 3rd Place in State
(not pictured in order)
William Fremd High School
— Girls Gymnastics – 3rd Place in State Coach Elise Ference has been invited along with student-athletes  Margaret Betti; Kailyn Bryk; Carly DeFilippo; Alyssa Garcia; Mariah Gura; Grace Korn; Kaylin Lemajeur; Gabrielle Lytle; Abigayle Moran; Hollis Emily Neal; Sydney Plichta; Christine Radochonski; Lisa Radochonski
 Business Professionals of America
(not pictured in order)
Business Professionals of America (BPA) from William Fremd High School —  Sponsor Jessica Monticello has been invited along with student: Yulia Odinokova — 2nd place, Interview Skills; Schaumburg High School —  Sponsor Jaclyn Phillips has been invited along with students: Rudrakeerthan Anumala — 2nd place, Broadcast News Production Team; Sagar Kachhia — 2nd place, Broadcast News Production Team; Aaron Poland — 2nd place, Broadcast News Production Team; Harsh Shah — 2nd place, Broadcast News Production Team; Palatine High School —  Sponsor Cliff Watanuki has been invited along with student: Margaret Bombal — 1st place, Presentation Management; Holly Darow — 1st place, Presentation Management; Ann Marie Decheva — 1st place, Presentation Management; Justin Escalona — 1st place, Digital Media Production 1st place, Video Production Team; Nicholas Kowalski — 1st place, Video Production Team; Emily Williams — 1st place, Presentation Management;Hoffman Estates High School —  Sponsor Kerri Largo has been invited along with students: Camille Ann Arce — 1st place, Parliamentary Procedures Team; Barathkumar Baskaran — 1st place, Parliamentary; Procedures Team Kimberly Camacho — 1st place, Parliamentary Procedures Team; Nancy Camacho — 2nd place, Parliamentary Procedures Team; Ainsley Galvez — 2nd place, Parliamentary Procedures Team; Shreyas Gandlur — 1st place, Parliamentary Procedures Team; Akshay Khokhari — 2nd place, Parliamentary Procedures Team;Tara Ramanathan — 1st place, Parliamentary Procedures Team; Gabrielle Ramos — 2nd place, Parliamentary Procedures Team;Carter Trousdale — 2nd place, Parliamentary Procedures Team
 ilmea
(not pictured in order)  
Illinois Music Educators Association – 
Palatine High School; Orchestra Director Dung Pham has been invited along with student: Jack Hallier — All-State Honors Orchestra; James B. Conant High School; Orchestra Director Joseph Malmquist and Chorus Director Timothy Koll has been invited along with students: Joseph Connolly — All-State Honors; Orchestra Kevin Hong — All-State Honors Orchestra; Konomi Kuba — All-State Honors Orchestra; Spencer Metcalf — All-State Honors Orchestra; Anthony Preucil — All-State Honors Orchestra; Audrey Rose — All-State Honors Chorus; Raam Sanghani — All-State Honors Orchestra; William Fremd High School; Andres Carrero — All-State Honors Orchestra; Sung Yong Cho — All-State Honors Orchestra; Nathan Cornwell — All-State Honors Orchestra; Anthony Fu — All-State Honors Band; Grace Liu — All-State Honors Band;  Nathan Mo — All-State Honors Orchestra; Hazuki Okuda — All-State Honors Band; Melanie Shaffer — All-State Honors Band; Jennie Yang — All-State Honors Orchestra; Xuemeng Yin — All-State Honors Orchestra

 

1750 South Roselle Road
Palatine, Illinois 60067-7336
847-755-6600
See our Mobile App