Board Recognitions: 5-23-2013

Recognitions at the Board of Education Meeting, May 23, 2013

 

phs fccla
click picture to enlarge
Palatine High School — FCCLA
Sponsors Kori Hibner and Kristina Stary have been invited along with students:
Yenifer Aguilera — 2nd place, Fashion Construction
Aayushi Amin — 2nd place, Preschool Lesson Planning
Lili Bahena — 1st place, Fashion Construction
Heather Brand — 1st place, Children’s Literature Presentation
Hannah Bridier — 1st place, Children’s Literature Presentation
Katharine Chamberlain — 3rd place, Children’s Literature Presentation
Kristen Cox — 2nd place, Preschool Lesson Planning
Rebecca Fields — 2nd place, Pastry Arts-Decorated Cake
Maria Fracassi — 1st place, Fashion Construction
Carly Joseph — 1st place, Interior Design
Elizabeth Keelty — 2nd place, Teach and Train
Arin Lieberman — 2nd place, Pastry Arts-Decorated Cookie
Ashley Lopez — 1st place, Fashion Construction
Crystal Majus — 2nd place, Preschool Lesson Planning
Laura Martino — 2nd place, Preschool Lesson Planning
Allison Miles — 1st place, Children’s Literature Presentation
Haeun Moon — 1st place, Fashion Construction
Monica Morilla — 1st place, Fashion Construction
Jennifer Prucnell — 3rd place, Children’s Literature Presentation
Marlene Sanchez — 3rd place, Culinary Arts
Megan Shahinian — 1st place, Fashion Construction
shs fccla
click picture to enlarge
Schaumburg High School — FCCLA
Sponsor Linda Serafini has been invited along with students:
Nicole Albright — 1st place, Apparel Construction-Tailored/Lined
Meagan Faye Allen — 2nd place, Apparel Construction-Casual
Gabriella Boyle — 1st place & Most Outstanding, Apparel ConstructionSemiformal
Lesly Cernas — 2nd place, Apparel Construction-Semiformal/Formal
Jessica Garratt — 1st place & Most Outstanding, Apparel ConstructionSemiformal
Magaly Gomez — 1st place, Apparel Construction-Semiformal/Formal
Alyssa Hickey — 1st place, Apparel Construction-Casual
Katelyn Mandel — 1st place, Apparel Construction-Tailored/Lined
Natalia Markiewicz — 1st place, Apparel Construction-Tailored/Lined
Sophia Phillips — 1st place, Apparel Construction-Casual
Sarah Sturgeon — 1st place, Apparel Construction-Tailored/Lined
Brianna Wozniarski — 1st place, Apparel Construction-Casual
fhs journalism
click picture to enlarge
William Fremd High School — Journalism
Sponsor Grant Dawson has been invited along with students:
Priyanka Kanal — 2nd place, Newspaper Design
Nicholas Palcheck — 3rd place, Infographics
Jacob Rowden — 2nd place, Newspaper Sports Writing
Susan Szuch — 4th place, Copy Editing
Marykate Wojnowski — 5th place, Yearbook Copy Writing
fhs boys gymnastics
click picture to enlarge
William Fremd High School — Boys Gymnastics

Coach Timothy Hamman has been invited along with student-athlete:
Christopher Patton — 1st place, Pommel Horse
chs boys gymnastics
click picture to enlarge
James B. Conant High School — Boys Gymnastics — 2nd Place in State

Coach Mike Opsal has been invited along with student-athletes:
Paolo Cipriano
Roman Cruz
Zachary Davis
Shane Fessenden
Joshua Hoppe
Andrew Inacay
Nathan Lopez
Joseph Mauk — 2nd place, Parallel Bars
2nd place, Still Rings
3rd place, All-Around
6th place, Floor Exercise
Brandon Metcalf
Matthew Poczatek
Brian Reedy
Blake Rossdeutcher
Marcus Williams
fhs badminton
click picture to enlarge
William Fremd High School — Badminton — 2nd Place in State
Coach Robert Hanson has been invited along with student-athletes:
Yearim Choi
Katherine Iuorio
Joshua Lee
Kelly Owens
Annie Parng
Sneha Ramprasad
Rina Seo
Momoka Shimizu
Sarah Spiewak
Christine Williams
fhs auto skills
click picture to enlarge
William Fremd High School — Ford AAA/Student Auto Skills
Sponsor Steven Elza has been invited along with students:
Takeru Nishi — 2nd place, State
Tyler Raap — 2nd place, State
jeff bratanch
click picture to enlarge
Hoffman Estates High School — Jeffrey Bratanch
Jeffrey Bratanch finished first in the 2013 Illinois Woman’s Press Association High School Communication Contest with his newspaper homecoming edition front page illustration.  Jeffrey also was honored for placing first in the American Academy of Art’s state and regional competitions with his on-site figure drawing and still-life composition.

 

1750 South Roselle Road
Palatine, Illinois 60067-7336
847-755-6600
See our Mobile App